Oto Ekspertiz Nedir ?

Oto ekspertiz servisindeki ustanın sahip olduğu teknik cihaz ve araçlarla, aracın geçmişte kazasının olup olmadığını, araçta değişen parçalardan tutun da mekanik ya da elektronik aksamında olan arızalardan ve yakın bir zamanda ortaya çıkabilecek sorunlara kadar aracın her bir parçasıyla alakalı kapsamlı bir rapor ve görüş bildirir.

Bu rapor aracın değerini doğrudan etkilemektedir. Bu işlem olmadan yapılacak alışveriş ileride ciddi sorunlara yol açacağından oto ekspertiz oldukça önemli bir işlemdir.

Oto Ekspertiz Yaptırılmadan Otomobil Alınmamalı Mı?

2. el araç piyasasında özellikle sahibinden.com vb. sitelerde bulunan “öğretmenden az kullanılmış” gibi başlıklardan, bilgi ve fotoğraflara bakarak karar verir ve bir aksiyon alırız. Ancak özellikle internet üzerindeki bu ilanların doğruluğunu, söz konusu aracı oto ekspertiz servisine götürdükten sonra anlayabiliriz. Araç sahibinin, aracın tüm muayenelerinin ve bakımlarının düzenli olarak yapıldığını, kazasının veya değişen parçasının olmadığını söylemesi ardından aracın hiç de bahsedildiği gibi sağlıklı olmaması durumu, piyasada maalesef ki sıkça karşılaşılan durumlardandır. Kesinlikle itibar edilmemesi gereken bu tarz söylemleri baz alarak asla hareket etmemeli ve aracı güvenilir ve işinin ehli oto ekspertiz ustalarının maharetli ellerine bırakmalıyız. Bu noktada sizlere her türlü desteği sağlayan etilerotoservis.com , aklınızdaki bütün soru işaretlerini ve araçla ilgili merak ettiğiniz her şeyi sizlere sunmaya hazır!

Sektörde daha önce kaza yapmış ancak bu kazanın kaydı olmayan araçlarla karşılaşabilme ihtimaliniz olsa da aracın, dışarıdaki bir serviste onarılmış olma ihtimalini de her zaman göz önünde bulundurmalı ve oto ekspertiz raporunu, gerekirse işi bilen kişilerle birlikte dikkatlice değerlendirmenizde fayda vardır. Piyasada akla hayale gelmeyecek hilelere başvurarak sizlere aracını satmaya çalışan kişilerle karşılaşabilirsiniz. Bu noktada en çok karşılaşılan hilelerden biri aracın kilometresinin düşürülmesidir. Söz konusu aracın eğer ki kilometresi düşürülmüşse bunu teknik olarak tespit etmek pek de mümkün değildir. Ancak aracın geçmiş muayenelerine ve bakım kayıtlarına bakarak bir fikre varmak mümkündür. Yine bu noktada uzman kadrosuyla hizmet veren etilerotoservis.com, sizlere en doğru raporu sunarak paranızın boşa gitmesinin önüne geçmektedir.

Sektörde daha önce kaza yapmış ancak bu kazanın kaydı olmayan araçlarla karşılaşabilme ihtimaliniz olsa da aracın, dışarıdaki bir serviste onarılmış olma ihtimalini de her zaman göz önünde bulundurmalı ve oto ekspertiz raporunu, gerekirse işi bilen kişilerle birlikte dikkatlice değerlendirmenizde fayda vardır. Piyasada akla hayale gelmeyecek hilelere başvurarak sizlere aracını satmaya çalışan kişilerle karşılaşabilirsiniz. Bu noktada en çok karşılaşılan hilelerden biri aracın kilometresinin düşürülmesidir. Söz konusu aracın eğer ki kilometresi düşürülmüşse bunu teknik olarak tespit etmek pek de mümkün değildir. Ancak aracın geçmiş muayenelerine ve bakım kayıtlarına bakarak bir fikre varmak mümkündür. Yine bu noktada uzman kadrosuyla hizmet veren etilerotoservis.com, sizlere en doğru raporu sunarak paranızın boşa gitmesinin önüne geçmektedir.

Diğer hizmetlerimizi inceleme için hemen tıklayın.

Etiler Oto Servis’te Oto Ekspertiz Süreci

İkinci el araç çalışmalarını oto ekspertiz hizmeti çatısı altında yürüten Etiler Oto Servis, uzman kadrosu ve yılların deneyimiyle sizlere 15 adımda detaylı bir rapor sunmaktadır.

1) Aracın kilometre ve yakıt seviyesinin ölçümü

2) Diyagnoz ile araçtaki arızaların tespiti

– Oto ekspertiz sürecinde diagnostic test cihazı ile aracın, elektronik uygulamalarında ve sistemlerinde ortaya çıkabilen hata ve arızaları bu ileri teknoloji ürünüyle en kısa sürede ortaya çıkarıyoruz.

3) Kaporta değişim ve boya tespiti

– Kaporta ve boya kontrolü, oto ekspertiz sürecinde önemli bir eşiktir. Aracın dışında oluşmuş hasar ya da başka bir sebepten dolayı oluşan değişim ve boyanın tespitidir.

4) Lastiklerin kontrolü

– Lastikler aracın yerle temas eden tek noktası olmasından kaynaklı en kritik noktadır desek abartmış olmayız. Lastiklerin, yükü taşırken bir yandan da sağlıklı bir yol tutuşunu da sağlayabilmesi için belirli standart değerlere olan yakınlığı ölçülür ve detaylıca raporlanır.

5) Cam mekanizma kontrolü

6) Sıvıların kontrolü (motor yağı, soğutma suyu, silecek suyu ve hidrolikler)

7) Fren disk ve balata kontrolü

– Zamanla frenin azalan balataları, aşınan disk, kampana yüzeyleri ve hidroliği, aracın sağlıklı bir şekilde duruş güvenliğini sağlayabilmesi açısından hayati bir öneme sahiptir.

8) Sileceklerin kontrolü

9) Far ve sinyallerin kontrolü

10) Kayışların kontrolü

11) Kaçak kontrolü (motor yağı, yakıt sistemi, fren hidrolik ve şanzıman hidrolik)

– Araçların normal olarak çalışır duruma gelebilmesi için hayati öneme sahip olan sıvıların kontrolü ve kaçak tespit işlemi yapılır.

12) Genel kontrol (hortumlar ve elektrik tesisatı)

13) Araç içi aydınlatma, korna ve radyo sistemi kontrolü

14) Süspansiyon sistemi kontrolü

– Araçlarda süspansiyon sistemini, helezon yay, amortisör ve denge çubuğu ve bazı araçlarda da makastan oluşmaktadır. Süspansiyon sisteminin kontrolü yaparken geçilen aşamalar ise:

  1. a) Minimum tutunma frekansı
  2. b) Aracın ağırlığının ölçülmesi
  3. c) Aracın tekerleklerin ayrı ayrı ağırlıklarının ölçülmesi
  4. d) EUSAMA standartlarına uygun bir test
  5. e) Araçtaki dört tekerleğin minimum tutunma kuvvetinin ölçümü

15) Egzoz sistemi kontrolü

– Gelişen teknolojiyle birlikte artık araçlarda egzoz sistemi, araç çekiş ve torkuna doğrudan etki etmektedir. Sistemin sağlıklı işlemesi hem arabanın hem de bizlerin ve çevremizin sağlığı için oldukça önemlidir.

 Doludan etkilenen aracınıza boyasız göçük düzeltme işlemi yaptırmadan önce sayfamızı ziyaret edin!

Oto Ekspertiz Raporlarının Hazırlanış Süreci

Oto ekspertiz raporu, aracın tüm teknik, mekanik ve kozmetik detaylarının yer aldığı ve aracın o anki sağlık durumu ve ileride çıkabilecek problemlerinin de görülebileceği, uzun vadede teknik olarak performansının da analiz edildiği, oldukça detaylı bir rapordur. Sizlere aracın o günkü piyasa değeri hakkında da bilgi verir. Alanında uzman kişilerden oluşan ekibimizdeki her bir usta, ayrı ayrı raporlar hazırlar ve sizlere tek bir rapor haline getirerek sunar.

Oto Ekspertiz Fiyatları

Oto ekspertiz hizmetimizden faydalanmak ve bilgi almak için iletişim sayfamıza form doldurabilir, çalışma saatleri içerisinde arayabilir ya da info@etilerotoservis.com adresine mail atabilirsiniz!