Periyodik Bakım

Periyodik bakım, araç içi mekanizmaların doğru ve sağlıklı çalışabilmesi için gereken kontrollerin tümüdür diyebiliriz. Gerekli ayarların ve arızaların tespitinin yapılması ve sonrasında bu parçaların onarılması ya da değişiminin yapılmasıdır.

Araçlarda Periyodik Bakım Nedir Nasıl Yapılır?

Zaman içerisinde eskiyen ya da arızalanan parçaların tespiti açısından araç periyodik bakım, hem sürücü hem de yolcunun sağlığı açısından kritik öneme sahiptir. İyi şekilde çalışmayan parçaların, elektronik aksamın ve daha teknik/mekanik birçok parçanın ayar ve kontrollerinin yapılması işlemine periyodik bakım denir. Belirli dönemlerde -aracın marka ve modeline göre belirlenen kilometrelerde bakım yapılmalıdır- periyodik bakımı yaptırılmayan araçlar trafik sağlığını bir hayli riske atmaktadır.

Aracıma Hangi Sıklıkta Periyodik Bakım Yaptırmalıyım?

Aracınıza hangi sıklıkta bakım yaptırmanız gerektiği konusu benzinli araçlar için 10.000 ila 15.000 kilometre arası, dizel araçlar için ise 10.000 kilometre şeklindedir. Ancak bazı durumlarda aracınızı daha erken servise götürmeniz gerekebilir. Örnek vermek gerekirse:
I. Aracınızı, trafiğin çok yoğun olduğu yerlerde çok sık kullanmak,
II. Sık sık uzun mesafeli özellikle bozuk yollarda yolculuklar yapıyorsanız, aracınızı beklenen kilometre sınırına ulaşmadan servise götürmenizde yarar vardır. Bu gibi durumlar aracı oldukça olumsuz etkilemektedir,
III. Eğer çok hızlı ve uzun süreler aracınızı kullanıyorsanız daha sık servise -yaklaşık olarak 6 ila 9 ayda bir kez- götürmeniz gerekebilir,
IV. Çok hızlı ya da sık kullanımda olduğu gibi aracınızı çok seyrek kullanıyorsanız, periyodik bakım için uzun süreler beklememelisiniz. Bu durumda da yılda 1 kez servise götürmeniz yeterli olacaktır.

Periyodik Bakım Neleri Kapsar? Hangi Hizmetleri Alabilirim?

Yağ Filtresi Kontrol ve Bakımı
Motorun içinde, pistonlarda sürekli olarak dolaşan motor yağının temizliği oldukça önemlidir. Motorun yağ çıkışında bulunan filtrenin temizliği başta motorun sağlığı ve verimli çalışması noktasında oldukça önemlidir. Kontrolü ve bakımı sağlanır.

Hava Filtresi Kontrol ve Değişimi
Araçta motorun yakıtı yaktığı bölmeye giren hava filtresinin değiştirilmesi oldukça önemlidir. Bu yanma odasına, en ufak bir parçacığın dahi girmemesi için her periyodik bakımda aracın motorundaki hava filtresi mutlaka değiştirilir.
Motor Yağının Kontrolü ve Değişimi
Motorun içindeki mekanik parçalarının zamanla aşınmasını önleyen ve motorun ısısını stabil bir durumda tutmaya yarayan motor yağının değişimi, her periyodik bakımda mutlaka gerçekleştirilir.
Yakıt Filtresinin Kontrolü ve Değişimi
Hangi marka yakıt kullandığınız veya hangi istasyona gittiğinizden bağımsız olarak, kullanılan yakıttan maksimum verimi alabilmek için yakıt filtresinin rolü oldukça önemlidir. Yakıtın içindeki zararlı partikülleri ve kirleri temizleme amacıyla kullanılan yakıt filtresi, hem aracın sağlığı hem de hava kirliliği açısından oldukça kritiktir. Bakım sürecinde kontrolü ve değişimi yapılmaktadır.
Polen Filtresi Kontrol ve Değişimi
Araçtaki klima sisteminin havayı iyi bir şekilde filtrelemesi ve sağlığa uygun şekilde çalışıp çalışmadığının kontrol edilmesidir. Polen filtresinin kontrolü ve değişimi, bakımlarda düzenli olarak yapılmalıdır.
Akü Bakımı
Akünün elektrolit seviyeleri, akünün voltajı ve kutuplarının temizliği, bağlantı kabloları gibi elektronik aksamların bakımı ve onarımı yapılır.
Fren Sisteminin Kontrolü
Bu adımda fren merkezi, balatalar, bağlantı hortumları ve fren hidroliği gibi parçaların kontrolü ve onarımı yapılmaktadır.
Egzoz Sisteminin Kontrolü
İç aksamdaki bağlantı hatlarında herhangi bir kaçağın veya oksitlenmenin olup olmaması, egzoz ve motor sağlığı açısından olduk önemlidir. Kontrol ve bakımı yapılır.
Far ve Aydınlatma Sistemlerinin Kontrolü
Araç içi ve dışında çok büyük öneme sahip aydınlatma sistemleri ve farların sağlığı da periyodik bakım kapsamında kontrolden geçirilir ve bakım/onarımı sağlanır.
Süspansiyon Sisteminin Kontrolü
Rot başı, rotiller ve amortisör gibi süspansiyon sisteminin parçalarının da kontrolü ve zamanla aşınan veya gerektiği gibi çalışmayan parçaların da bakım/onarım sırasında değişimi sağlanmaktadır.

Tüm hizmetler hakkında detaylı bilgi için sayfamızı ziyaret edin!

Ateşleme Bujisinin Kontrolü
Periyodik olarak kontrol edilmesi gereken gereken parçalardan birisidir. Aracın yeterli verimde çalışabilmesi için gerekli olan bakım ve kontroller yapılır. Gerektiği durumlarda parça değişimi yapılmaktadır.
Lastiklerin Bakımı
Aracınızın balans ve ön düzen ayarlarıyla beraber olmak üzere lastiğin aşınıp aşınmadığı, lastiklerdeki basınç ve nitrojen dolumu da periyodik bakım işlemi içerisinde yer almaktadır. Bakım esnasında sorunlu olan ya da sonrasında sorun çıkarabilecek lastiklerin bakım ve onarımı uluslararası standartlara uygun olarak alanında uzman arkadaşlarımızca yapılmaktadır.
Araç Periyodik Bakım Fiyatları Ne Kadar?
Öncelikle araç sahipleri olarak şunu bilmemizde fayda var. Araç periyodik bakım işlemlerini kesinlikle gereksiz bir harcama olarak görmemeli, aksine ileride çıkabilecek sorunları ve daha büyük masrafları önlediği için bunun bir tasarruf olduğunun farkına varmalıyız. Araç periyodik bakımı, ileride oluşabilecek mal kaybını önlediği gibi bundan daha da önemlisi can güvenliğinizi de sağlar. Masraf değil tasarruftur.

Aracınızın periyodik bakım işlem ücreti ve daha fazla bilgi için iletişim sayfamızı ziyaret ederek form doldurabilir, çalışma saatleri içerisinde bizleri arayabilir ya da info@etilerotoservis.com adresine mail atarak merak ettiğiniz soruları sorabilirsiniz!