Diyagnoz (Araç Arıza Tespit)

Diyagnoz‘un kelime anlamı herhangi bir hastalığın teşhisi, hastalığın belirtilerine ve diğer bulgular baz alınarak hastalığın, arızanın özelliklerinin ortaya konması, teşhis edilmesi anlamına gelmektedir. Ülkemizde diyagnoz testi olarak adlandırılan ve oto ekspertiz sürecinin önemli adımlarından birini oluşturmaktadır.

Arıza Tespit Cihazı Nedir?

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de otomotiv teknolojisinin ve elektronik uygulamaların sürekli gelişerek yeni teknolojilerin araçlarda kullanımının gün geçtikte yaygınlaşması sebebiyle arıza tespit cihazının kullanımı her geçen gün daha fazla önem kazanmaktadır. Çok yakın bir gelecekte eminiz ki araç onarım servislerinde yeni araçlara hizmet vermek ancak gerekli bilgi ve teknolojiye sahip olduklarında mümkün olacaktır. Günümüzde servislerin hızlı ve doğru arıza tespiti yapmaları servis kalitesini arttırmada ve müşteri memnuniyetini sağlamada en önemli etkenlerden biridir. 

Bosch KTS arıza tespit cihazı sayesinde, araç üzerindeki diyagnoz soketi üzerinden aracın elektronik sistem parçalarını test edebiliyoruz. Bu bize kontrol ünitesinde kayıtlı arızalara doğrudan ulaşıp, muhtemel arızanın hangi sistemden kaynaklandığı hakkında bilgi edinmemizi sağlar. Ancak bu noktada arızalı sistemin belirlenmesiyle zahmetli bir süreç de başlamış oluyor. Hangi elemanın bozulduğu sorusunun cevabı ise açık kalmaktadır. Yeni FSA motor test cihazı bu noktada gerek elektronik sistemi parçaların testi, gerekse tesisat kontrolü için mükemmel bir çözüm sunmaktadır. Bosch ESI [tronic] yazılımıyla teknik olarak uygun şart ve talimatlar ile desteklenen servisimiz, size standart ve en doğru hizmeti sunmaktadır. Çevreye ve kendinize vermiş olduğunuz önem, hayatınızın önemli bir parçası olan araçlarınız için de vazgeçilmez bir unsurdur. Aracınıza doğru hizmetin verildiğinden emin olmak ve tecrübeli, ne yaptığını bilen bir personel tarafından hizmet alabilmek bilinçli araç kullanıcıları için bir zorunluluktur. Diyagnoz konsepti altında Bosch test cihazları ile yapılan testler, sizlere rapor olarak sunulabilmekte ve yapılan işlemlerin doğruluğu açısından sizlere güven vermektedir.

Diyagnoz Nasıl Yapılır?

Aracın iç aksamında bulunan bütün güç aktarım organları, elektronik devreler, mekanik parçalarda bulunan sensörlerin tamamı motor kontrol ünitesinde birleşmekte ve herhangi bir arıza durumunda, motor kontrol ünitesi, sensörler sayesinde arıza ışığı yakarak sürücüyü arabanın durumu hakkında bilgilendirir. Ancak bu bilgilendirme fazla detay içermez. İşte tam da bu noktada araç arıza tespit cihazı Bosch KTS ile diyagnoz testi yapılmaktadır. Araçta oluşabilecek her arızanın bir kodu bulunmaktadır. Araç arıza tespit cihazı ise bu kodun ne olduğunu ve sorunun detaylarına inerek detaylı bir rapor sunar. Diyagnoz testi, araç arıza tespit cihazı ve daha fazla bilgi için iletişim sayfamızı ziyaret ederek form doldurabilir, çalışma saatleri içerisinde arayabilir ya da info@etilerotoservis.com adresine mail atarak sorularınızı sorabilirsiniz!